Nyheder - Billeder af vinderprodukterne - Fotoreportage fra dagenRegler

Her er alle finaleopskrifter fra 2014

Danmarks Bedste ... handler om at udvikle den danske bager- og konditorbranche. Derfor bliver alle opskrifter, der har været i finalen, gjort tilgængelig for hele branchen så snart konkurrencen er overstået.

Herunder finder du finaleopskrifterne fra 2014:

Fuldkornshvedebrød:

Guld: Voldtereos - Chris Hansen, Pompei. Sølv: Pane Di Mela - Annemette Sørensen, Pompei. Bronze: Pofu - Martin Larsen, Sejers Konditori.

(øvrige placeringer som følger): Toronto (Mikkel Græsbøl, Sejers Konditori), HvedePop (Glenn Schlaikjer, Bagergaarden Fr. Sund), Miss Roberto (Zanna Ronnenberg - Sejers Konditor), Fuldkorns klump (Michael Nielsen, Karise Bageri), Dinobrød (Brian Jensen - KonditorBager Valby), 100% Fuldkornsspelt (Peter Folmann Finne - Tossebageren)  Porterbrød (Kristian Stjernholm, Kornbageren.

Fuldkornsbrød - deltagere.JPG

Frokoststykker:

Guld: Kornstykker Henrik Nielsen, Nielsen Bageri. Sølv: Øl Horn Tommy H. Poulsen, Lyngens Bageri. Bronze: Roberto Flute - Zanna Ronnenberg, Sejers Konditori.

(øvrige placering som følger): Tyske landstykker (Dennis Andersen, Klosterbageriet), Pesto nam nam (Savio Lobo, Konditorie Antoinette), Rødbævlestykke (Jonas Møller Jensen - Roxy Bageriet), Vikingebolle (Peter Folmann Finne, Tossebageren), Durum stykke (Anne Winther Mogensen, GuldBageren Sønderborg),  Frokoststykke (Mette Pahuus Jørgensen, GuldBageren Sønderborg), Bella Bolle (Peter Thomsen, Farumhus Konditori).

Finaledeltagerne ved Danmarks Bedste 2013 - frokoststykke

Rugbrød:

Guld: Skinkerugbrød med melon og boghvede - Henrik Kjær, Kagehuset. Sølv: Byens Rug - Michael Hjorth, Michael H Konditoriet. Bronze: Byg Rugbrød - Lars Trier, Byens Kagemand..

(øvrige placering som følger) Durumkerne Rugbrød (Ole Christensen, Kagehuset), Granat Chok (Mikkel Græsbøl, Sejers Konditori),  Lærlinge Rug (Birthe Kjærgaard, Michael H Konditoriet), Kernerugbrød (Falk Schneider, Vores Bager),  Nimbus (Anette Jensen, Sejers Konditori), Uno-brød (Michael Nielsen, Karise Bageri), Kernerugbrød (111C) (Alex Gustavson, GuldBageren Sønderborg).

Deltagerne i finalen til Danmarks Bedste 2013 - kategorien rugbrød

Specialbrød:

Guld: Rosso - Rune Bonnichsen, Pompei. Sølv: Bygbrød - Chris Hansen, Pompei. Bronze: Ølmaltet durum brød - Rudi Christiansen, Kirstens Konditori.

(øvrige placering som følger): PolarBrød (Mette Pahuus Jørgensen, GuldBageren Sønderborg), Meyerbrød (Mads Frederiksen, Baker Street), Panetti (Alex Gustavson, GuldBageren Sønderborg), Skovtursbrød (Anette Jensen, Sejers Konditori), Kraken (Peter Folmann Finne, Tossebageren), Young delision (Henrik Lund, Farumhus Konditori), #Valnød (Palle Sørensen, Langenæs Bageriet).

Specialbrød - deltagere.JPG

Bagt tærte:

Guld: Karamelle - Jeanette Sørensen, Strib Bageri. Sølv: Spicy Raspberry - Christian Nordborg, Kring Chokolade. Bronze: Fars Blomme Drøm - Mette Pahuus Jørgensen, GuldBageren Sønderborg.

(øvrige placering som følger): Lemon Pie (Kasper Kvistgård Jensen, Højvangs Bageri & Konditori), Fig Pie (Karina D. Rimdal, Højvangs Bageri & Konditori), Efterår (Rikke Kring, Kring Chokolade), Hindbær DELUX (Mette Meyer, GuldBageren Sønderborg), Blue Cinnamon Pie (Lars Christensen, Højvangs Bageri & Konditori),  Sensommer pop (Birthe Kjærgaard, Michael H Konditoriet), Mango Drøm (Michael Larsen, Strandvejens Bageri).

Deltagerne i finalen til Danmarks Bedste 2013 - kategorien bagt tærte.

Kransekagestykke:

Guld: Solbær glimt - Line Færgeman Wiborg, Wendorff. Sølv: Cranberries - Camilla Brink, City Bakery Frederiksværk. Bronze: Appelsin stang - Pernille Louise Hjort, Brdr. Sørensens Eftf.

(øvrige placering som følger): Den er fign' (Line Wolter, Konditori Antoinette), Fashionista (Helene Jensen, Konditori Antoinette), Kaffebomben (Dan von der Lippe, Fru Nielsens Bageri), Sweet Asian (Kasper Kvistgård Jensen, Højvangs Bageri & Konditori), COCO Lime-Kransekage (Rikke Elton Gryberg, City Bakery Frederiksværk), Hide and Seek (Savio Lobo, Konditori Antoinette), A lemon Piece (Karina D. Rimdal, Højvangs Bageri & Konditori).

Finaledeltagerne i kategorien tørkager.

Tørkage:

Guld: Blomsterkassen - Helene Jensen, Konditori Antoinette. Sølv: Pina Colada - Camilla Brink, City Bakery Frederiksværk. Bronze: Yellow Passion - Frederik Holst Benthin, City Bakery Frederiksværk.

(øvrige placering som følger): Cherry cups (Line Wolter, Konditori Antoinette), Citronmånens nye klæder (Rikke Elton Gryberg, City Bakery Frederiksværk), Barry White (Palle Sørensen, Langenæs Bageriet), Mandel mazarin (Michael Hjorth, Michal H Konditoriet), Baileys crunch (Marlene Hansen, Kirstens Konditori), Hello Hawaii (Line Færgeman Wiborg, Wendorff), Bikube (Pernille Louise Hjort, Brdr. Sørensens Eftf.).

Finaledeltagerne i kategorien, Desserttærte.