Nyheder

Her er alle opskrifterne fra 2017

Danmarks Bedste ... handler om at udvikle den danske bager- og konditorbranche. Derfor bliver alle opskrifter, der har været i finalen, gjort tilgængelig for hele branchen så snart konkurrencen er overstået.

Herunder finder du finaleopskrifterne fra 2017:

Alle opskrifter står i den placering, som de enkelte produkter har fået i konkurrencen.

Fuldkornshvedebrød: 

GULD: Alex Gustavson - Byens Brødhus - Sønderborg: Spelt630.
SØLV: Helle Hansen - Hedos Bageri - Lohals: Fuldkornstrold. BRONZE: Martin Larsen - Sejers Konditori, Sorø: Sydhavs Brød.

Henrik Nielsen - Nielsens Bageri, Padborg: Dansk Kernefuldkorn.
Mikkel Hansen - Pompei, Ribe: Bølle.
Tommy Poulsen - Madam Eclair, Køge: Gult Speltbrød.
Claus Toft Hansen - Seest Bageri, Kolding: Lotte.
Doris Lassen - Nielsens Bageri, Padborg: Italiensk Hvedfuldkorn.
Annette Jensen - Sejers Konditori, Sorø: Parnas
Sune Kristensen - Byens Brød & Cafe, Vejen: Fuldkornsbrød med porter øl

Finaledeltagerne i kategorien, fuldkornshvedebrød.

Finaledeltagerne i kategorien, fuldkornshvedebrød.

Madbrød/ready to eat:

GULD: Marc Pabst - Pabst Bakery, Maribo: Kloster Stykker.
SØLV: Martin Larsen - Sejers Konditori, Sorø: Coconut chicken.
BRONZE: Michael Larsen - Bake Shop, Præstø: Lykkeposen

Michael Hjort - Michael H Konditoriet, Gentofte: Bager Toast.
Charlotte Arnecke - Vestbyens Bageri, Ikast: Italiano
Annemette Sørensen - Pompei, Ribe: Skipper Skræk's Favorit
Rikke Ohlsen - Bageriet Løgten, Skødstrup: Casia
Sebastian Finne - Tossebageren, Ballerup: Flettet drøm
Annette Jensen - Sejers Konditori, Sorø: Magdalene bolle
Kell Andersen - Klosterbageriet, Løgumkloster: Gane Godt

Finaledeltagerne ved Danmarks Bedste - madbrød.

Rugbrød:

GULD: Dennis Andersen - Klosterbageriet, Løgumkloster: Bønne brød.
SØLV: Jon Birch Hansen - Sejers Konditori, Sorø: Nicolai.
BRONZE: Ian Moestrup Christiansen - Sejers Konditori, Sorø: Mor.

Sune Kristensen - Byens Brød & Cafe, Vejen: Gourmetrugbrød med porter øl
Michael Rasmussen - Eriks Bageri, København S: Maltet Kerne Rug
Henrik Bornemann Jacobsen - Jacobsens Bageri, Vordingborg: Mangekornsrugbrød.
Lasse Johansen - Byens Brødhus, Sønderborg: Kartoffelrugbrød.
Michael Nielsen - Karise Bageri, Karise: Rugbust.
Martin Andersen - Smørum Konditori, Smørum: Gulerods rugbrød
Johnny Dahl - Karise Bageri, Karise: Hellmann.

Deltagerne i finalekategorien rugbrød

Specialbrød:

GULD: Mikkel Hansen - Pompei, Ribe: Æblemoster.
SØLV: Lasse Knudsen - Pompei, Ribe: Æblekernen
BRONZE: Patrick Bosse - Patricks Bake Shop, Ordrup: Skagensbrød

Helle Hansen - Hedos Bageri, Lohals: Brødet Max.
Alex Gustavson - Byens Brødhus, Sønderborg: GastroBrød.
Tommy Poulsen - Madam Eclair, Køge: Canadisk landbrød
Poul Pedersen - Brødværkstedet, Randers: ChilliBrød.
Michael Larsen - Bake Shop, Præstø: Skoldet speltbrød
Annette Jensen - Sejers Konditori, Sorø: Gunilla.
Ryan Jørgensen - Eriks Bageri, København S: Jade Brød.

Finaledeltagerne i kategorien, specialbrød.

Finaledeltagerne i kategorien, specialbrød.

Bagt tærte:

GULD: Jonas Dahl Grue - Conditori La Glace, København: Æblerød.
SØLV: Camilla Olsen - Konditor Bager Ballerup: Æblefryd .
BRONZE: Emma Falnov - Farumhus, Farum: Emma's Æbletærte.

Dorthe Andersen - Hedos Bageri, Lohals: Æble drøm
Isabella Sivebæk - Lagkagehuset, København: Apple surprice
Andrea Godt - Farumhus, Farum: På rov i haven
Belinda Olsen - Strandvejens Bageri, Risskov: Olsen's Æbletærte.
Heidi Thousgaard - Farumhus, Farum: Pink Lady
Pernille Hjort - Reinh van Hauen, Frederiksberg: Arne.
Helle Hansen - Hedos Bageri, Lohals: Mont Blanc.

Deltagerne i finalen til Danmarks Bedste 2013 - kategorien bagt tærte.

Kransekagestykke:

GULD: Jonas Dahl Grue - Conditori La Glace, København: Lemon wave.
SØLV: Gabriel Ahlgreen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle: Albaricoque.
BRONZE: Lars Juul - Conditori La Glace, København: Septembersol.

Bo Holbjerg-Johansen - Farumhus Konditori, Farum: En lille skarp
Chalotte Kristensen - Bageriet Løgten, Skødstrup: Bergamia
Jeanette Sørensen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle: Anita
Martin Larsen - Sejers Konditori, Sorø: Ingefær i nye klær
Helle Hansen - Hedos Bageri, Lohals: Sensommerdrøm
Sisse Busk - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle: Crazy thought
Henriette Munch - Sejers Konditori, Sorø: Sesami

Finaledeltagerne i kategorien kransekagestykke.

Tørkage:

GULD: Jonas Dahl Grue - Conditori La Glace, København: R-17.
SØLV: Thomas Bastholm - Conditori La Glace, København: Bob.
BRONZE: Rikke Kring Jensen - Kring Chokolade, Middelfart: Müsli-karamel

Gabriel Ahlgreen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle: Pæren
Sisse Busk - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle: Rhubarb crunch
Jeanette Sørensen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle: Berit
Birthe Kjærgaard - Michael H Konditoriet, Gentofte: Sensommer surprice
Ida Kirchheiner - Farumhus Konditori, Farum: Chocolate fluffy good
Camilla Olsen - Konditor Bager Ballerup: Solbærdrøm
Cecilie Keseler - Schweizerbageriet, Aarhus: Hassel Delight.
 

Finaledeltagerne i kategorien, Tørkage.