Her er finalisterne til Danmarks Bedste

Finalisterne til finalen i Danmarks Bedste Brød og Kager er nu fundet. Dommerne har tygget, smagt og bedømt de 360 indleverede produkter og vi kan her afsløre de 70 produkter, der skal deltage i finalen på Rådhuspladsen i København den 27. september

Alle navne står i tilfældig rækkefølge.

Specialbrød
Stefán Sandholt - Brød & Co, Vejle
Martin Larsen - Sejers Konditori, Sorø
Martin Andersen - Smørum Konditori, Smørum
Holger Bjørn Clausen - Byens Brødhus, Sønderborg
Malene Hansen - Kirstens Konditori, Brønshøj
Simon Clemens - Brød & Co, Vejle
Johnny Dahl - Karise Bageri, Karise
Jesper Krarup Sørensen - Lyngens Bageri, Køge
Annemette Sørensen - Pompei, Ribe
Alex Gustavson - Byens Brødhus, Sønderborg

Fuldkornshvedebrød
Tommy Poulsen - Madam Eclair, Køge
Doris Lassen - Nielsens Bageri, Padborg
Simon Clemens - Brød & Co, Vejle
Sebastian Ralsted - Sejers Konditori, Sorø
Mikkel Hansen - Pompei, Ribe
Martin Andersen - Smørum Konditori, Smørum
Henrik Nielsen - Nielsens Bageri, Padborg
Alex Gustavson - Byens Brødhus, Sønderborg
Stefán Sandholt - Brød & Co, Vejle
Annette Jensen - Sejers Konditori, Sorø

Rugbrød
Mona Have - Klosterbageriet, Løgumkloster
Sune Kristensen - Byens Brød og Cafe, Vejen
Ryan Jørgensen - Eriks Bageri, København S
Fie Mortensen - Sejers Konditori, Sorø
Orla Petersen - Nielsens Bageri, Padborg
Michael Hjort - Michael H Konditoriet, Gentofte
Michael Bargmeyer - Klosterbageriet, Løgumkloster
Martin Larsen - Sejers Konditori, Sorø
Lars Trier Nielsen - Byens Kagemand, Frederiks
Christian Larsen - Kirstens Konditori, Brønshøj

Madbrød / Ready to Eat
Alex Gustavson – Byens Brødhus, Sønderborg
Martin Larsen - Sejers Konditori, Sorø
Henrik Hansen - Seest Bageri, Kolding
Dorthe Andersen - Hedos bageri, Lohals
Christian Larsen - Kirstens Konditori, Brønshøj
Charlotte Arnecke - Vestbyens Bageri, Ikast
Bo Holberg-Johansen - Farumhus Konditori, Farum
Annette Jensen - Sejers Konditori, Sorø
Annemette Sørensen - Pompei, Ribe
Malene Hansen - Kirstens Konditori, Brønshøj

Bagt Tærte
Kathrine Velin Hansen - Andersen Bakery, København
Jeanette Sørensen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle
Thomas Bastholm - Conditori La Glace, København
Pernille Hjort - Michael H Konditoriet, Gentofte
Nicole Jensen - Farumhus Konditori, Farum
Mette Sophie Olesen - Conditori La Glace, København
Malene Hansen - Kirstens Konditori, Brønshøj
Ida Kirchheiner - Andersen Bakery, København
Gabriel Ahlgreen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle
Emil Vang - Conditori La Glace, København

Kransekagestykke
Thomas Bastholm - Conditori La Glace, København
Rudi Alfertssen - Kirstens Konditori, Brønshøj
Rikke Kring - Kring Chokolade, Middelfart
Mette Sophie Olesen - Conditori La Glace, København
Karina Rindal - Højvangs Bageri, Esbjerg
Jeanette Sørensen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle
Gabriel Ahlgreen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle
Emil Vang - Conditori La Glace, København
Blyp Knudsen - Hammershus Bageri, Herfølge
Amalie Rand - Farumhus Konditori, Farum
  
Tørkage
Torben Holm - Seest Bageri, Kolding
Thomas Bastholm - Conditori La Glace, København
Michael Hjort - Michael H Konditoriet, Gentofte
Mette Sophie Olesen - Conditori La Glace, København
Laura Jørgensen - Hammershus Bageri, Herfølge
Katja Dreier Jørgensen - Farumhus Konditori, Farum
Jeanette Sørensen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle
Helene Hansen - Michael H Konditoriet, Gentofte
Gabriel Ahlgreen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle
Emil Vang - Conditori La Glace, Købernhavn