Her er finalisterne til Danmarks Bedste ... 2017

Finalisterne til finalen i Danmarks Bedste Brød og Kager er nu fundet. Dommerne har tygget, smagt og bedømt de 380 tilmeldte produkter og vi kan her afsløre de 70 produkter, der skal deltage i finalen på Rådhuspladsen i København den 3. oktober

Alle navne står i tilfældig rækkefølge.

Specialbrød
Helle Hansen - Hedos Bageri, Lohals
Lasse Knudsen - Pompei, Ribe
Alex Gustavson - Byens Brødhus, Sønderborg
Michael Larsen - Bake Shop, Præstø
Mikkel Hansen - Pompei, Ribe
Patrick Bosse - Patricks Bake Shop, Ordrup
Poul Pedersen - Brødværkstedet, Randers
Ryan Jørgensen - Eriks Bageri, København S
Annette Jensen - Sejers Konditori, Sorø
Tommy Poulsen - Madam Eclair, Køge

Fuldkornshvedebrød
Annette Jensen - Sejers Konditori, Sorø
Claus Toft Hansen - Seest Bageri, Kolding
Alex Gustavson - Byens Brødhus, Sønderborg
Doris Lassen - Nielsens Bageri, Padborg
Helle Hansen - Hedos Bageri, Lohals
Henrik Nielsen - Nielsens Bageri, Padborg
Martin Larsen - Sejers Konditori, Sorø
Mikkel Hansen - Pompei, Ribe
Sune Kristensen - Byens Brød & Cafe, Vejen
Tommy Poulsen - Madam Eclair, Køge

Rugbrød
Sune Kristensen - Byens Brød & Cafe, Vejen
Dennis Andersen - Klosterbageriet, Løgumkloster
Henrik Bornemann Jacobsen - Jacobsens Bageri, Vordingborg
Ian Moestrup Christiansen - Sejers Konditori, Sorø
Johnny Dahl - Karise Bageri, Karise
Lasse Johansen - Byens Brødhus, Sønderborg
Martin Andersen - Smørum Konditori, Smørum
Michael Rasmussen - Eriks Bageri, København S
Jon Birch Hansen - Sejers Konditori, Sorø
Michael Nielsen - Karise Bageri, Karise

Madbrød / Ready to Eat
Charlotte Arnecke - Vestbyens Bager, Ikast
Kell Andersen - Klosterbageriet, Løgumkloster
Marc Pabst - Pabst Bakery, Maribo
Martin Larsen - Sejers Konditori, Sorø
Michael Hjort - Michael H Konditoriet, Gentofte
Annemette Sørensen - Pompei, Ribe
Michael Larsen - Bake Shop, Præstø
Rikke Ohlsen - Bageriet Løgten, Skødstrup
Sebastian Finne - Tossebageren, Ballerup
Annette Jensen - Sejers Konditori, Sorø

Bagt Tærte
Andrea Godt - Farumhus Konditori, Farum
Belinda Olsen - Strandvejens Bageri, Riskov
Camilla Olsen - Konditor Bager Ballerup
Dorthe Andersen - Hedos Bageri, Lohals
Emma Falnov - Farumhus Konditori, Farum
Helle Hansen - Hedos Bageri, Lohals
Isabella Sivebæk - Lagkagehuset, København
Jonas Dahl Grue - Conditori La Glace, København
Pernille Hjort - Reinh van Hauen, Frederiksberg
Heidi Thousgaard - Farumhus Konditori, Farum

Kransekage
Bo Holbjerg-Johansen - Farumhus Konditori, Farum
Gabriel Ahlgreeen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle
Chalotte Kristensen - Bageriet Løgten, Skødstrup
Helle Hansen - Hedos Bageri, Lohals
Jonas Dahl Grue - Conditori La Glace, København
Henriette Munch - Sejers Konditori, Sorø
Jeanette Sørensen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle
Lars Juul - Conditori La Glace, København
Martin Larsen - Sejers Konditori, Sorø
Sisse Busk - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle

Tørkage
Sisse Busk - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle
Birthe Kjærgaard - Michael H Konditoriet, Gentofte
Camilla Olsen - Konditor Bager Ballerup
Cecilie Keseler - Schweizerbageriet, Aarhus
Gabriel Ahlgreeen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle
Ida Kirchheiner - Farumhus Konditori, Farum
Jonas Dahl Grue - Conditori La Glace, København
Jeanette Sørensen - Vanilla Chocolatier & Konditori, Vejle
Rikke Kring Jensen - Kring Chokolade, Middelfart
Thomas Bastholm - Conditori La Glace, København